Zastavení 7 – Náměstí Na Farkáně

V parčíku v dolní části náměstí Na Farkáně se nalézá druhý pomníček obětem 2. světové války na Farkáni (první jsme mohli vidět na Zastavení 1). Třináct jmen patří místním obětem bombardování Prahy dne 14. 2. 1945. První bomby dopadly právě na naši lokalitu Farkáň a staré Radlice. Zcela zničily 3 domy, mnoho dalších těžce nebo lehce poškodily. Bližší informace o této události naleznete v knize Michala Plavce Strach nás ochromil.

Spolek EHSONF pořádá u pomníčku na náměstí každý rok v den výročí náletu pietní akt.

Na pomníčku najdeme i jméno Marie Valterová. Tato mladá žena byla spojkou známé odbojové skupiny Věrný pes s krycím jménem Jana. Na Farkáně III bydlel další člen této skupiny a Marie Valterová zde pracovala na zhotovení vlajky skupiny. Zemřela na zranění po Květnovém povstání. Její osud byl předlohou pro vytvoření pomníku Českým ženám v odboji, který se nalézá na smíchovském hřbitově Malvazinky v prostoru centrálního kříže.

Pomník Českým ženám v odboji na hřbitově Malvazinky

Horní část náměstí Na Farkáně zdobí mohutná lípa, kterou zasadili občané Farkáně na oslavu a v upomínku konce války. V březnu 2019 obdržela označení STROM SVOBODY – PAMÁTNÝ STROM, viz web Stromy svobody 1918 – 2018

Památný strom je svědkem akcí spolku EHSONF

Z horní části náměstí se vrátíme zpátky k pomníčku a tam na rohu u zastávky MHD je naše Zastavení 8

Předchozí Zastavení 6

Zpět na Úvod