Zastavení 7 – Náměstí Na Farkáně

V dolní části parčíku náměstí Na Farkáně se nalézá pomníček obětem 2. světové války. Třináct jmen patří místním obětem bombardování Prahy dne 14. 2. 1945. První bomby ten den dopadly právě na naši lokalitu Farkáň a staré Radlice. Zcela zničily 3 domy, mnoho dalších těžce nebo lehce poškodily. Bližší informace o této události naleznete v knize Michala Plavce Strach nás ochromil.

Na pomníčku najdeme i jméno Marie Valterová. Tato mladá žena byla spojkou známé odbojové skupiny Věrný pes s krycím jménem Jana. Na Farkáně III bydlel další člen této skupiny a Marie Valterová zde pracovala na zhotovení vlajky skupiny. Zemřela na zranění po Květnovém povstání. Její osud byl předlohou pro vytvoření pomníku Českým ženám v odboji, který se nalézá na smíchovském hřbitově Malvazinky v blízkosti centrálního kříže.

Horní část náměstí Na Farkáně zdobí mohutná lípa, kterou zasadili občané Farkáně na oslavu konce 2. světové války. V březnu 2019 obdržela označení STROM SVOBODY – PAMÁTNÝ STROM.

Náměstí má pro zdejší občany společenský význam. Občané se zde setkávají na akcích spolku Ekologická a humanitární služba občanů na Farkáně (Vítání jara, Zažij město jinak, Rozsvícení vánočního stromku) a udržují sousedského ducha zdejší lokality.


Od zastavení č. 7 pokračujeme kolem zastávky autobusu a vývěsky spolku EHSONF ulicí Na Farkáně III (ulice Na Farkáně III je souběžná s ulicí Peroutkova), až na její roh. Zde již vidíme panel zastavení
Zastavení 8

Předchozí Zastavení 6

Zpět na Úvod

Mapa naučné stezky