Pietní akt

Pietní akt u příležitosti 69.výročí náletu na Prahu .

14. 2. 2014 se konal u pomníčku na náměstí Na Farkáně pietní akt, kdy obyvatelé Farkáně a příznivci

OS Ekologická a humanitární služba občanů Na Farkáně vzpomněli obětí amerického náletu na Prahu 14. 2. 1945. Mladí zástupci obyvatel, jako budoucnost Farkáně, položili kytici se vzpomínkovou stuhou. Tento nálet měl fatální následky na naši lokalitu, kdy tři domy byly naprosto srovnány se zemí. Těžce byly poškozeny domy Na Farkáně I a III a dům na náměstí Na Farkáně. Velké množství domů bylo poškozeno lehce. Bylo poškozeno náměstí starých Radlic, kostelíček sv. Jana Nepomuckého v Radlicích a hřbitov Malvazinka. Byla vybombardována i usedlost Malá ( Fričův statek), kde zahynul její majitel. Vedle kostelíčka sv. Jana Nepomuckého je umístěn pomníček, který připomíná tuto událost a oběti, jak z Farkáně, tak ze starých Radlic.

OS Ekologická a humanitární služba občanů Na Farkáně děkuje všem zúčastněným, kteří přišli uctít památku obětí a sděluje, že naše občanské sdružení se bude dle možnosti o pomníček Na Farkáně starat, stejně jako o jeho okolí. Při této příležitosti si dovolujeme sdělit, že pozemek, kde je pomníček umístěn, je v majetku MČ Praha 5 a tak naše kroky musíme s majitelem pozemku konzultovat.

Informace o dostupných zdrojích informací k události 14. 2. 1945:

Knihy Michala Plavce – Strach nás ochromil, Praha v plamenech a Bomby na květnou neděli – všechny knihy vyšly v nakladatelství Svět křídel

Maršál Stanislav, Uhlíř Jan – Bomby na Prahu, nakladatelství Prostor

ČT – Hledání ztraceného času – Pražská apokalypsa

Historie cs. – Proč nás spojenci bombardovali

Obrázky si je možno prohlédnout zde